ul. Lindleya 12,
02-005 Warszawa

fundacja@czynmnydobro.pl

+48 722 195 659

Biblioteka na Madagaskarze

Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2023/2024 i rusza nowy projekt misyjny “Biblioteka na Madagaskarze”.

Dołącz do grona Ambasadorów Dobra, przekaż 20 zł na książkę do misyjnej biblioteki szkolnej i miej udział w rozwoju edukacji na Madagaskarze.

Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro
53 1240 1053 1111 0010 4040 4926
z dopiskiem: Biblioteka na Madagaskarze

We wrześniu uczniowie wracają do szkoły, zarówno w Polsce, jak i w naszych zaprzyjaźnionych placówkach misyjnych.
Na przykład na Madagaskarze rok szkolny oficjalnie rozpoczyna się 12 września, ale uczniowie stopniowo, do połowy października, formują klasę. Mali Malgasze wracają do szkoły po przerwie wakacyjnej, którą spędzają z reguły bardzo pracowicie, pomagając rodzicom w różnych pracach domowych i polowych.

Nowy rok szkolny to zawsze nowe wyzwania. Ruszają różne programy edukacyjne i ciekawe projekty, także w naszej Fundacji.
1 września 2023 to inauguracja nowego projektu pn. “Biblioteka na Madagaskarze”.

Dlaczego biblioteka na Madagaskarze ???
Aby wspomagać edukację ubogich malgaskich dzieci, podopiecznych misji oriońskiej w Ankazoabo-SUD.

Skąd ten pomysł?
Podczas tegorocznego pobytu w Polsce Sióstr Misjonarek z Madagaskaru, wsłuchiwaliśmy się w potrzeby szkół misyjnych i zrodził się pomysł uruchomienia projektu Biblioteka na Madagaskarze.

Siostra Violette: Uczniowie naszej misyjnej szkoły w większości pochodzą z ubogich rodzin. Dzięki wsparciu na odległość dostali szansę na wykształcenie. Podchodzą do tego odpowiedzialnie. Widzimy jak bardzo chcą się uczyć. Są naprawdę zdolni, szybko uczą się obcych języków. Na ile możemy, to cały czas rozwijamy szkołę. Zatrudniamy wykształconą kadrę nauczycieli, ale brakuje nam biblioteki i książek oraz dostatecznej liczby podręczników. Marzy mi się, aby uczniowie w szkole mieli takie pomieszczenie wypełnione książkami i mapami, aby mogli czytać, rozwijać umysł i poznawać świat.

W tym roku obchodzimy 65-lecie naszej szkoły, biblioteka byłaby wyjątkowym prezentem jubileuszowym dla dzieci. Nasza obecna biblioteka to tylko namiastka tej, o której marzymy. Pomieszczenie wymaga adaptacji i wyposażenia w regały oraz nowe ławki i krzesła, ale przede wszystkim potrzebujemy środków na zakup książek. Rodzice naszych uczniów, to w znacznej większości ludzie ubodzy. Aby zakupić książę musieliby przeznaczyć na ten cel około 20 zł, co stanowi bardzo duży koszt w budżecie domowym, gdyż pensja statystycznego Malgasza wynosi 210 000 Ariary, czyli 210 złotych. 

Dlatego też proszę Was o wsparcie tego projektu, bo zdobyta wiedza to szansa dla dzieci na godne życie.

Ogarniam Was modlitwą i noszę w swym sercu.