Szkoła w Laare
Konieczna rozbudowa Szkoły w Laare
Konieczna rozbudowa Szkoły w Laare
„Laare- pogotowie miłosierdzia” to akcja na rzecz rozbudowy szkoły misyjnej w Laare o niezbędne zaplecze socjalne i biurowo-magazynowe.
Misja w Laare to wielkie dzieło Bożej Opatrzności dla ubogich kenijskich dzieci i ich rodzin. Wsparcie znajduje tu blisko 1600 ubogich dzieci. Jest to konkretna pomoc w dożywianiu i zapewnieniu dzieciom dostępu do edukacji.
Ponadto misja wspiera rodziny swoich Podopiecznych, co łącznie daje niebagatelną liczbę osób objętych wsparciem. Szacuje się, że około 9 tysięcy osób skrywa się pod skrzydłami Misji w Laare.
Dzieje się wielkie dobro, ale jednocześnie Siostry Orionistki, misjonarki w Laare stają przed wielkim wyzwaniem. Ze względu na reformę systemu edukacji priorytetem jest rozbudowa szkoły misyjnej. Ponadto niezbędne jest utworzenie zaplecza socjalnego i biurowo- magazynowego na potrzeby działania szkoły oraz na potrzeby realizacji projektu adopcji- wsparcia na odległość.
Laare to miejsce na ziemi, gdzie każdego dnia Ewangelia wyraża się w czynie… „Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”
Mt 25,35.
Wesprzyj rozbudowę szkoły w Misji Laare, która stała się pogotowiem miłosierdzia dla afrykańskich dzieci i ich rodzin. Potrzeba 80 000 EURO. Ogromna kwota, ale jeśli się uda rozbudować misyjną szkołę to owoce będą stokrotne.
Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro
14 1240 1053 1111 0010 4353 6691
z dopiskiem: Szkoła w Laare
Przekaż Twój 1,5% podatku na rzecz Szkoły w Laare
KRS 0000 28 27 96
cel szczegółowy: Szkoła w Laare
Misja prowadzi Szkołę im. św. Apostołów Piotra i Pawła. Od samego początku była to szkoła podstawowa. W związku z wprowadzoną w Kenii reformą szkolnictwa w styczniu 2023 r., szkoła w Laare przekształciła się w 6-letnią szkołę podstawową i 3-letnią junior secondary school (odpowiednik naszego gimnazjum). Następnie uczniowie mogą kontynuować naukę w szkole średniej lub zawodowej. Ten rok szkolny będzie przejściowy.
Misja prowadzi także żłobek zwany Daycare dla dzieci w wieku 1-3 oraz klasy zintegrowane dla dzieci z niepełnosprawnościami.
Aby misja mogła realizować działania edukacyjne i charytatywne, niezbędna jest rozbudowa szkoły w Laare. Przede wszystkim brakuje pomieszczenia socjalnego, gospodarczego i magazynu do przechowywania żywności. Dotychczas Siostry przechowują żywność w jednej z klas przedszkolnych. Zaś w kontenerze na terenie szkoły i w nowo wybudowanych budynkach dla dzieci niepełnosprawnych znajdują się tymczasowe magazyny z wyprawkami do szkoły, mundurkami, artykułami higienicznymi, ubraniami oraz całym asortymentem innych artykułów potrzebnych do przygotowania paczek świątecznych.
Obecny budynek szkoły również wymaga modernizacji. Wyzwaniem są termity oraz wilgoć powodująca grzyb na ścianach w porach deszczowych. Termity niszczą budynek, natomiast wilgoć w ścianach niekorzystnie wpływa na zdrowie uczniów i nauczycieli. Należy więc zastosować środki przeciw termitom i założyć membranę chroniącą ściany przed wilgocią. Takie zabezpieczenia posłużą przez około 10 lat. Zaś w okresie deszczowym budynek jest zalewany wodą i nie jest możliwe aby ręcznie usuwać wodę podczas gwałtownych ulew, dlatego potrzebne jest też ujście dla wody deszczowej, którą można później wykorzystać.
Alicja Kaszczuk relacjonuje: Na terenie misji trwają wielkie zmiany adaptacyjne i niezbędne remonty. Te dzieciaki są w szkole dzięki Wam i dzięki Wam mają szansę na kolejny rok przygody, która powoli wprowadzi je w dorosłe i odpowiedzialne życie.
Zmiany w systemie edukacji mobilizują nas i w pewnym sensie zmuszają do tego, by raz jeszcze ufając opatrzności Bożej wypłynąć na głębokie wody. Wspierajcie kochani naszą szkołę w Laare, bo szkoła to nasze być albo nie być. W tej chwili szkoła wygląda jak jeden wielki plac budowy, a konto mamy puste.
W ostatnim roku udało nam się dokończyć budowę centrum dla dzieci z niepełnosprawnościami i dobudować blok toalet. Ze względu na to, że powierzchni dachów nam przybyło, woda w porze deszczowej zalewała nam szkołę oraz wypłukała cement i kamienie na chodniku. Docelowo woda będzie zbierała się w podziemnym tanku, ale w chwili obecnej nie stać nas na taką inwestycję, wiec skupiliśmy się tylko na nowej nawierzchni. Na razie nawierzchnia będzie tylko na terenie szkoły. Nie da się zrobić wszystkiego naraz. Droga dojazdowa musi poczekać. Najważniejsze, że na terenie szkoły mamy kostkę brukową. Będzie to znaczne ułatwienie dla dzieci na wózkach, które będą realizować naukę w naszej szkole w klasach zintegrowanych.