Ratujmy Masajów
Świąteczna pomoc dzieciom Masajów
To akcja charytatywna dla dzieci z plemienia Masajów, zagrożonych głodem i śmiertelnymi chorobami. Wielomiesięczna susza na przełomie 2021/2022 dotknęła pasterskie obszary, na których żyje rdzenna ludność Kenii, powodując dramatyczną sytuację humanitarną.
Plemię Masajów stanęło w obliczu zagrożenia życia. Szczególnie ucierpiały dzieci zmuszone do ciężkiej pracy, narażone na śmiertelne choroby i pozbawione dostępu do edukacji.Od lipca 2022 ruszyliśmy im na pomoc.
Dołóż swoją cegiełkę DOBRA dla dzieci Masajów
Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro
14 1240 1053 1111 0010 4353 6691
tytułem: Dzieci Masajów
Misjonarze oriońscy z placówki misyjnej w Kandisi k/ Nairobi ruszyli na pomoc rdzennej ludności Kenii. Misjonarze prowadzą farmę obok wioski Masajów. W celu pozyskania funduszy na zapewnienie podstawowych potrzeb bytowych dla umęczonego suszą plemienia, zwrócili się o pomoc do różnych organizacji, także do nas.
Akcję prowadzimy od lipca 2022. Już w pierwszym miesiącu zbiórki przekazaliśmy na rzecz dzieci 5.000 Euro. Misjonarze dzięki tym środkom zakupili ryż, mąkę kukurydzianą, fasolę, soję i olej. Kolejna transza w wysokości 4 800 Euro została wysłana w grudniu 2022 r.
Jesteśmy w stałym kontakcie z misjonarzami oriońskimi z Kandisi, którzy koordynują pomoc humanitarną dla Masajów.
Dzięki wsparciu Darczyńców z Polski oraz dzięki organizacjom z różnych części świata udało się już wiele dobrego uczynić dla tych ludzi, między innymi:
– 400 dzieci z trzech lokalnych szkół podstawowych zostało objętych programem dożywiania szkół.
– 60 rodzin zagrożonych głodem otrzymało stałą pomoc żywnościową.
– 30 dzieci zidentyfikowanych jako „dzieci wysokiego ryzyka”- czyli dzieci, które musiały ciężko pracować, były narażone na atak dzikich zwierząt i zostały pozbawione dostępu do nauki- otrzymało wsparcie. Dzieci zostały zapisane do szkoły, opłacono ich czesne, zakupiono mundurki szkolne i podręczniki do nauki.
10 grudnia br. misjonarze zorganizowali świąteczne spotkanie dla ponad 600 dzieci z plemienia Masajów. Był poczęstunek, prezenty i występy artystyczne. Radość ogromna.
A jakie są skutki długotrwałej suszy?
Susza to przede wszystkim brak deszczu, a wiec brak plonów, brak wody, straty wśród bydła, które zdycha z wycieńczenia. A przecież krowy to cały dobytek Masajów, to całe ich życie.
Krowy to nie tylko towarzysze plemienia, ale także jego główna waluta. Z ich kości i skór wyrabia się narzędzia i ozdoby. Zaś odchody są składnikiem budulca masajskich domostw.
Susza to ograniczone do minimum zasoby ziemi żyznej, o którą Masajowie zaczynają walczyć. Sytuacja staje się napięta, ludzie muszą opuszczać swoje prowizoryczne domostwa.
Susza to głód. Dzieci zapadają na zapalenie płuc i inne choroby i nie mogą powrócić do szkoły.
Nasza odpowiedź? Wrażliwe ludzkie serca, które spieszą na ratunek “bo byłem głodny a daliście mi jeść, byłem spragniony a daliście mi pić…”