Standard I. POLITYKA
Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro ustanowiła i wprowadziła w życie Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
- Polityka dotyczy całego personelu Fundacji na wszystkich szczeblach Fundacji.
- Zarząd Fundacji odpowiada za ustanowienie Polityki ochrony dzieci, wprowadzenie jej w życie oraz nadzorowanie. Ponadto Zarząd Fundacji wyznaczył osobę odpowiedzialną za monitoring realizacji Polityki ochrony dzieci przyjętej w Fundacji.
- Polityka ochrony dzieci przyjęta w Fundacji określa:
- Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu.
- Zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko i dziecko – dziecko.
- Sposób reagowania w Fundacji na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia i zasady prowadzenia rejestru interwencji.
- Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych.
- Zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci.
- Polityka jest opublikowana i promowana wśród całego personelu Fundacji, rodziców/prawnych opiekunów i małoletnich podopiecznych Fundacji oraz rodziców/opiekunów prawnych i dzieci przebywających na terenie Fundacji. Poszczególne grupy są zapoznawane z Polityką poprzez działania edukacyjne i informacyjne.
Standard II. PERSONEL
Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro na bieżąco monitoruje, edukuje i angażuje swój personel w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci.
- W ramach rekrutacji członków personelu Fundacji, którzy z racji powierzonych im obowiązków, będą mieli kontakt z dziećmi [tj. małoletnimi podopiecznymi Fundacji, dziećmi przebywającymi na terenie Fundacji, dziećmi spotkanymi w szkołach i instytucjach, na festynach, piknikach, wystawach, akcjach charytatywnych, koncertach podczas organizowanych spotkań i eventów fundacyjnych] prowadzona jest ocena przygotowania kandydatów do pracy z dziećmi oraz sprawdzane są ich referencje.
- Fundacja uzyskała o każdym członku personelu Fundacji, który będzie miał kontakt z dziećmi, dane z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz informacje z Krajowego Rejestru Karnego i rejestrów karalności państw trzecich w zakresie określonych przestępstw [lub odpowiadających im czynów zabronionych w przepisach prawa obcego] lub w przypadkach prawem wskazanych oświadczenia o niekaralności*.
- Określone są zasady bezpiecznych relacji całego personelu Fundacji z dziećmi, wskazujące, jakie zachowania w Fundacji są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z dzieckiem.
- Fundacja zapewnia swojemu personelowi podstawową edukację na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem i pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia: w zakresie rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci oraz procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia.
*Od 15 lutego 2024 roku w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1606), którą zmieniono ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1304 z późn. zm.), która od wskazanej daty nosi nazwę: Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, poza obowiązkiem sprawdzenia osoby w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – organizacje/instytucje są zobowiązane do weryfikowania niekaralności swoich pracowników i współpracowników.
Standard III. PROCEDURY
W Fundacji Księdza Orione Czyńmy Dobro funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.
- Fundacja stosuje procedury określające jakie działanie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu Fundacji, członków rodziny, rówieśników i osób trzecich.
- Fundacja posiada bazę kontaktów do lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci. Są to: policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia. Jednocześnie Fundacja zapewnia do dostęp do tej bazy kontaktów wszystkim członkom personelu Fundacji.
Standard IV. MONITORING
Fundacja monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań
z przyjętymi standardami ochrony małoletnich.
Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem wdrożona i stosowana w Fundacji Księdza Orione Czyńmy Dobro jest okresowo weryfikowana zgodnie z zapisami w niej zawartymi.
Treść Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem wraz z załącznikami dostępna jest w sekcji Dokumenty do pobrania.